Obrtnik otkrio isplatili se baviti ovom djelatnošću: „Od soboslikarstva uvijek se moglo pristojno živjeti. Plaća majstora danas se kreće oko 1500 eura.“ - Udruženje obrtnika grada Zagreba
392
post-template-default,single,single-post,postid-392,single-format-standard,bridge-core-3.0.7,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Obrtnik otkrio isplatili se baviti ovom djelatnošću: „Od soboslikarstva uvijek se moglo pristojno živjeti. Plaća majstora danas se kreće oko 1500 eura.“

 

Potražnja za građevinskim uslugama danas je veća nego ikad. Porast cijena i količina novoizgrađenih kvadrata je konstanta, kao i potreba za uređenjem domova stradalih u potresima, a tu su i uvijek prisutne renovacije stambenih prostora. Navala je velika i posla ima preko glave, no tu treba biti oprezan, kaže naš sugovornik. Važno je održati vlastiti renome jer su pogreške vrlo skupe za poslovni imidž i ugovaranje novih poslova.

– Izuzetno je važno kvalitetno obaviti ugovoreni posao jer je to vaša najbolja preporuka za nove poslove. Osim toga, važna je i korektnost prema korisnicima vaših usluga. Ako ne možete napraviti ugovoreni posao u dogovorenom roku, morate to reći čovjeku da zna. Najgore je kad neke naše kolege zbog previše preuzetog posla ne stignu napraviti sve što su dogovorili pa počnu zavlačiti svoje mušterije. Doći će za tri dana pa ih nema pet dana. Ljudi onda gube povjerenje i to nije dobro za posao – rekao nam je Dragan Storić, vlasnik obrta „Storić interijeri“.

Njegov radni dan počinje dolaskom u školu, a ne na gradilište. Naime, Dragan je stručni učitelj u Obrtničkoj i industrijskoj graditeljskoj školi Zagreb. Do 13 sati ima obveze u školi, a onda se presvlači i kreće na drugi posao, soboslikarski. Kako kaže, to voli raditi, a i unosno je.

Htjeli mi to sebi priznati ili ne, postoji razlika kad zidove uredimo sami u odnosu kad to napravi stručnjak. Nisu svi materijali od kojih se rade moderne boje isti i nemaju istu namjenu pa je izrazito važno znati izabrati što koristiti i u kojoj prilici. Uz to, važno je i znati nanijeti materijal da sve izgleda uredno i lijepo jer loši prijelazi na površinama mogu narušiti izgled prostora.

Tehnološki napredak osjeti se i u ovom sektoru. Visoko specijalizirani strojevi sve su prisutniji pa se glet mase i disperzijske boje na većim površinama više i ne nanose na starinski način, gleterom i valjcima. Strojevi koji na zidove nabacuju materijal u stanju su zamijeniti do tri čovjeka. No, i dalje se osjeti nedostatak kvalificirane radne snage na tržištu rada.

– Potrebe za majstorima ove struke uvijek je bilo i bit će. Od soboslikarstva uvijek se moglo pristojno živjeti. Problem je u tome što dio učenika koji završi našu školu ne ostaje u svom zanimanju, nego ide konobariti. Ja ih uvijek upozorim da to nije pametno. Kao konobar možeš biti interesantan do svojih 40-ih, a što poslije. Struku si zapostavio, a više nisi za konobarenje. Plaća majstora danas se kreće oko 1500 eura, a tu je uvijek i mogućnost pokretanja vlastitog posla. Mnogi moji učenici sada već imaju vlastite obrte, a to znam zato što sami im bio u komisiji na majstorskim ispitima – objasnio je Storić.

Smatra kako je rad s djecom i mladima jako važan jer su oni ogledalo onoga kako će naše društvo izgledati u budućnosti.

– Volim raditi s djecom. Svako dijete je jedna individua koja traži specifičan pristup. Nema univerzalne formule. Morate se prilagoditi svakom učeniku, kako bi mu pomogli da napreduje. Nije bitna samo ocjena, važno im je i usaditi neke vrijednosti. Pozitivna energija je ono što treba mladima, ali i svima nama ostalima – dodao je.

Naš sugovornik aktivan je i u našem Udruženju, gdje je član Poslovnog odbora Sekcije graditelja. Upozorio je na probleme s kojim se često susreću obrtnici i zbog kojih se nalaze u nepovoljnijoj poziciji u odnosu na „velike igrače“.

– Dobar dio tržišnog kolača obrtnicima uzimaju velike tvrtke. Svojom veličinom i snagom ulijevaju povjerenje investitorima. No, to treba promijeniti. Jedan od načina je udruživanje poduzetnika u zadruge, kako bi mogli nastupati na natječajima za veće poslove. Ponekad i država ima maćehinski odnos prema nama. Porezna uprava nas pritišće i za najmanju sitnicu, dok se velikim igračima opraštaju velike sume. Ljudi osjete tu nepravdu i postaju razočarani – istaknuo je obrtnik.

Ističe kako je izrazito važno okupljati i povezivati obrtnike jer se jedino tako se mogu stvoriti preduvjeti da oni postanu snaga koja će moći mijenjati svoju poziciju u društvu, ali i društvo u cijelosti.

– Ljudi su digli ruke od svega jer se osjećaju nemoćni. Na sastanke u Udruženje uvijek dolazi jedna te ista grupa ljudi. Važno je uključiti što veći broj ljudi u sve naše aktivnosti jer samo tako možemo ići naprijed. Ako želimo unaprijediti naše društvo, moramo biti spremni uložiti u to svoje znanje, energiju i vrijeme – zaključio je Storić.

No Comments

Post A Comment