24 lip Igor Oslić: Antiinflacijske mjere neće pomoći građanima, već će uništiti male obrtnike
“Antiinflacijske mjere” mogle bi pogoditi jednu vrlo veliku skupinu obrtnika. Riječ je o paušalnim obrtnicima. Većina njih u našem Udruženju pripada Cehu intelektualnih usluga gospodarskog karaktera, njih oko 10 tisuća, a najveća sekcija ove grupacije je Sekcija intelektualne djelatnosti, broji više od 4000 članova. Iz tog razloga odlučili smo porazgovarati s pročelnikom Igorom Oslićem, paušalnim obrtnikom i novinarom. Naš sugovornik odmah na početku izrazio je zabrinutost zbog najavljenih antiinflacijskih mjera Vlade koje uključuju povećanje nameta za paušalne obrtnike. Prema njemu, ove mjere neće donijeti olakšanje građanima, već će dodatno opteretiti male obrtnike koji već posluju na rubu isplativosti.
– Antiinflacijske mjere su, bar bi trebale biti, mjere da ljudima bude lakše. Međutim, kao paušalni obrtnik ne vidim kako će ovim mjerama biti lakše – rekao je Oslić.
Posebno ga brine porez na prihod i dobit. Kako kaže, mnogi građani imaju krivu percepciju o razredu od 60.000 eura godišnje, misleći da je to čista dobit obrtnika.
– To nije dobit, nego promet koji si ostvario tijekom 12 mjeseci. Kada odbijete mjesečna davanja, komorske doprinose, paušalni porez koji plaćate nekoliko puta godišnje, ne ostane ni blizu toliko na računu. Zato je važno naglasiti kako taj novac koji pređe preko naših računa nije naša zarada već promet koji smo ostvarili – pojasnio je.
Oslić dodaje da paušalni obrtnici često imaju i dodatne troškove poput knjigovođe, što je još jedan mjesečni izdatak.
Moguće posljedice za obrtnike
Vlada istovremeno preporučuje da se cijene usluga ne dižu. No, naš sugovornik smatra da je to neizvedivo ako se povećaju nameti.
– Nama s druge strane govore da ne smijemo dizati cijene, odnosno preporučuje se da se ne dižu cijene. Ako nam naši troškovi budu veći, mi moramo podignuti cijene da bismo funkcionirali – ističe te upozorava će mnogi obrtnici biti prisiljeni zatvoriti svoje obrte, ako se najavljene mjere usvoje.
– To znači da će se puno paušalnih obrtnika zatvoriti. Što dalje? Neće se tu stati. Budimo realni. Tko je sljedeći na redu? – pita se Oslić.
Upozorava da obrtnici i privatnici pune državni proračun iz kojeg se isplaćuju plaće u javnom sektoru.
– Obrtnici, privatnici i paušalisti pumpaju državni proračun. Od njih imaju plaće oni koji rade u javnom sektoru. Ljudi koji rade u javnom sektoru ne privređuju, nego dobivaju plaće iz državnog proračuna koji ipak pumpaju obrtnici. Ako se obrtnicima ne olakša, od čega će se onda puniti državni proračun? Kome će se još moći skinuti? – upozorio je.
Dijalog je važan
Ipak, vjeruje da postoji prostor za dijalog i konstruktivna rješenja. Kao novoizabrani pročelnik sekcije, zahvalio je svojim kolegama na konstruktivnom pristupu i dogovorenim koracima koje je Sekcija poduzela kako bi se zaštitili njezini članovi.
– Imali smo dva vrlo konstruktivna sastanka gdje smo u ime naše sekcije složili jedan plan i predali prijedlog našem Cehu. Mislim da korak u pravom smjeru, jer smo skrenuli pozornost na ovaj problem. Naše prijedloge poslali smo na više razine komorskog sustava, koje nas predstavljaju u pregovorima s Vladom – kaže Oslić.
On poziva na zajedničko traženje rješenja prihvatljivog za sve, vjerujući da ima razumnih ljudi u nadležnim institucijama te da se može pronaći rješenje “da bude i vuk sit i ovce na broju”. Oslić zaključuje da paušalni obrtnici samo traže priliku da rade i zarade za sebe i svoje obitelji.
– Ne tražimo ništa extra, ništa posebno. Samo želim pristojan život za sebe i svoje obitelji, čemu teži svaka normalna osoba. Naposljetku, svi mi koji živimo u ovoj prekrasnoj zemlji, građani smo Hrvatske, ovo nam je domovina u kojoj želimo raditi, stvarati i proživjeti svoj životni vijek. To se može samo ako se donesu kvalitetne mjere koje će omogućiti da ljudi ostanu i rade ovdje – poručio je pročelnik Sekcije intelektualne djelatnosti.
Sorry, the comment form is closed at this time.