Turisti kupuju njene suvenire kako bi sa sobom ponijeli mirise i vizure našeg grada - Udruženje obrtnika grada Zagreba
5630
wp-singular,post-template-default,single,single-post,postid-5630,single-format-standard,wp-theme-bridge,bridge-core-3.0.7,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Turisti kupuju njene suvenire kako bi sa sobom ponijeli mirise i vizure našeg grada

Na Trgu Petra Preradovića od 15. do 18. svibnja održan je sajam „Vrijedne ruke zagrebačkih proizvođača suvenira“. Trinaest obrtnika pokazalo je svoje rukotvorine, koje predstavljaju spoj majstorskog znanja i umjetničkog talenta. Riječ je o autentičnim suvenirima inspiriranim bogatom kulturno-povijesnom baštinom Zagreba.

Posjetitelji su mogli vidjeti standardni asortiman umjetničkog zagrebačkog suvenira od keramike poput šestinskog kišobrana, Kule Lotrščak i licitarskog srca, ali drugih zanimljivih rukotvorina. Među njima su se istaknuli ručno izrađeni sapuni Sashka, proizvedeni u obrtu Amunini. Ono što ih čini posebnim su njihovi mirisi. Pri izradi sapuna koriste se domaća eterična ulja što omogućuje turistima da sa sobom ponesu miris našeg podneblja da ih trajno podsjeća na posjet našem gradu. Na ovom sajmu Saša Kmetović predstavila je i novu kolekciju pod nazivom „Beli Zagreb grad“.

– Želim da se naši gosti mirisom ali i izgledom prisjete Zagreba kada se vrate u svoj kraj. Na poleđini svakog sapuna nalazi se i moja poruka, kao i natpis da je proizvod proizveden u Hrvatskoj. Sve je to napravljeno s ljubavlju i to se vidi – kaže obrtnica.

Saša je vlasnica obrta „Amunini“ u ovaj posao je ušla sasvim slučajno, sve je počelo kao hobi.

– Uvijek sam voljela nešto stvarati rukama i imala sam vremena dok sam bila doma s djecom. Kad sam napravila prvi sapun, shvatila sam koliko je to zanimljivo te kako se kroz to mogu kreativno izraziti. Jednostavno oduševilo me je i svaki put kad radim sapun guštam u tome – objasnila je Saša.

Svi sastojci koji se upotrebljavaju su prirodni.

– To su prirodna biljna ulja i maslac. U sapune dodajem eterična ulja i mirise za sapune te prirodne pigmente za boju. To što se nekome to izgleda kao igra, meni je i igra i zabava i terapija. Neki kažu da su moji sapuni mala umjetnička djela i da im služe kao ukrasi – dodala je Kmetović.

Osim sapuna i umjetničke keramike, bilo je tu i laserski graviranih drvenih maketa, steampunk i epoksi nakita ukrašenog drvom i sušenim cvijećem, unikatnih torbi i ruksaka od lana, svile i kože obogaćenih cvjetnim i vunenim motivima. Posjetiteljice su mogle izabrati  moderne ženske kravate, zdjele od fosilnog hrasta i svijećnjake. Bilo je tu i ukrasa od fuzijskog stakla, naušnica s poludragim kamenjem, ogrlica i broševa.

Sajam su organizirali Sekcija proizvođača suvenira i Udruženje obrtnika grada Zagreba.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.